Zagraniczne media o meczu Polska – Holandia. Jak oceniają mecz?

Co o pierwszym dla obu ekip meczu na Euro 2024 piszą holenderskie media?

16 czerwca 2024 Zagraniczne media o meczu Polska – Holandia. Jak oceniają mecz?
Xu Zijian / Xinhua / PressFocus

Reprezentacja Polski przegrała z Holandią w swoim pierwszym meczu mistrzostw Europy 2024.  Kibice zobaczyli cikeawe widowisko dwóch ambitnych zespołów. Ostatecznie dzięki Woutowi Weghorstowi szczęśliwsi z Hamburga wyjadą gracze „Oranje”. Co o meczu Polska – Holandia piszą holenderskie media?

Reprezentacja Polski dobrze rozpoczęła Euro 2024, zdobywając bramkę już w 16. minucie spotkania. Rywale z Niderlandów doprowadzili do remisu w 29. minucie, by w końcówce strzelić jeszcze jedną bramkę. W trakcie spotkania oglądaliśmy przewagę Holendrów, ale i świetnego w bramce Wojciecha Szczęsnego. „Biało-czerwoni” również mogli się odgryźć rywalom między innymi dzięki Nicoli Zalewskiemu, czy Jakubowi Moderowi. Dobrze jednak w bramce spisywał się najmłodszy od 60 lat holenderski bramkarz w finałach dużej imprezy Bart Verbruggen. Jego dobrej grze poświęcono wiele miejsce w holenderskich mediach.

Złota zmiana Koemana

Tak mecz opisuje Lassa Teunissena z portalu voetbalprimeur.nl. To właśnie wprowadzony przez selekcjonera „Oranje” w 81. minucie Wout Weghorst został bohaterem Holendrów w meczu z Polską. Jednak holenderski portal najwyżej ocenił występ stopera Nathana Aké („ósemka” w skali dziesięciopunktowej). Bart Verbruggen otrzymał notę o pół punktu niższą. Słabo oceniono za to graczy ofensywnych. Xavi Simons dostał notę 5,5, a Teunissena określił, że młody gracz RB Lipska słabo radzi sobie na prawej stronie boiska. Nisko został również oceniony Memphis Depay, którego dobrze z gry wyłączyli polscy stoperzy. Dobrą notę za debiut na wielkiej imprezie otrzymał sam Ronald Koeman. Notę 7,5 uwypukliła złota zmiana w wykonaniu Weghorsta.

Reporter NOS Jeroen Stekelenburg strzelca drugiej bramki określił za to mianem „Wybawiciela Ojczyzny”. Napastnik, który pojechał na Euro 2024 w roli rezerwowego, już w pierwszym meczu udowodnił, że jest ważnym ogniwem w drużynie narodowej.

Cel jest tylko jeden: stać tam z pucharem. Dlatego taki początek jest tak ważny. Celem końcowym jest napisanie historii. Jesteśmy na to naprawdę gotowiWout Weghorst po meczu Polska – Holandia

Rozczarowujący początek

Portal „De Telegraaf” również wyróżnił zmianę Weghorsta, podkreślając słaby start turnieju w wykonaniu swojej drużyny narodowej.  Zwraca także uwagę na przewagę, jaką wykreowali Holendrzy na murawie. Niekorzystny wynik – z punktu widzenia „Oranje” – to w dużej mierze świetna dyspozycja Wojciecha Szczęsnego. Niderlandzkie media mają także pretensje do swoich zawodników, bowiem gol Adama Buksy był trzecią straconą bramką po stałym fragmencie gry przez zespół Koemana.

Weghorst jasnowidzem

W rozmowach z holenderskimi mediami autor zwycięskiej bramki dla naszego rywala podkreślał, że przewidział ten fakt. W trakcie wywiadu dla telewizji NOS Wout Weghorst powiedział, że rano napisał do swojej dziewczyny o tym, że strzeli ważną bramkę w meczu z Polską. Jak widać, Weghorst dobrze odnajduje się nie tylko pod bramką przeciwnika, ale także przewidywaniu przyszłości. Napastnik TSG 1899 Hoffenheim w meczu z Polską zdobył swoją jedenastą bramkę w trzydziestym trzecim występie w barwach narodowych.

Natomiast trener reprezentacji Holandii tylko częściowo zadowolony z postawy swoich zawodników. Na pomeczowej konferencji stwierdził, że jego drużyna powinna prowadzić wyżej już po pierwszej połowie, nawet 3:1 lub 4:1. Podkreślił, że Holendrzy stworzyli sobie wiele okazji bramkowych i jest to coś, nad czym powinni popracować przed starciami z Austrią i Francją. Selekcjoner naszych rywali zauważył także, że w drugiej połowie jego zespół miał widoczne problemy z reprezentacją Polski. „To była trudna walka, ale zwycięstwo jest zasłużone” – podsumował były szkoleniowiec FC Barcelony.